26 Temmuz 2016 Salı

Şeyhler Köyü Ulubey Ordu

Orduda gezdiğim yerleri anlatıp da yaşadığımız yeri anlatmasam olmazdı.Her yazımızı eşimin memleketi olan Ordunun Ulubey ilçesinin Şeyler köyünde geçiriyoruz.
Şeyhler köyü ismini 1400 lü yıllarda köyde yaşamış olan Şeyh Abdullah hz. almaktadır.
Şeyh Abdullah hz. bu bölgeyi islamlaştırmak için şarktan vazifeli olarak gönderilmiştir.Bu köye tekke ve zaviye kurarak irşad vazifesini yerine getirmiştir.Daha fazla bilgiyi şu yazıdan okuyabilirsiniz.
Türbenin bulunduğu ortamı ceb telefonumun kamerası ile fotoğraflamak çok yetersiz kaldı.Devasa ağaçların sağında solunda boy verdiği yem yeşik bir ortam , sessiz , insana huzur veren bir manevi bir atmosfer var.Yolunuz Orduya düşer ise Şeyh Abdullah hz. türbesini ziyaret etmenizi tavsiye ederim.
Türbeye doğru giden yolun üzerine bir ağacın kolu adeta kemer olacak şekilde eğilmiş durumda
Etrafta bulunan devasa ağaçlar.
Köydeki evimiz
Camimiz ve imamımız
Köyden aşağıya doğru yolculuğum burada başlıyor.
Ara ara fotoğraf almaya çalışıyorum ama durmak ne mümkün.Komple 3 km iniş.
Tersten söyleyecek olursak köye bisikletle çıkmak için 3 km kesintisiz tırmanmanız gerekiyor ki ordudan köye kadar komple tırmanış desem yeridir.Bu yol ayrımından sonra tarihi 'Sarpdere'köprüsüne kadar yine komple iniş.Köprü osmanlı zamanında inşa edilmiş , şu anda araçların geçtiği yeni köprünün yanında restore edilmiş haliyle duruyor.Bu arada Ordu ili turizm rehberinde hem köprü hemde türbe gezilecek yerler arasında gösterilmekte.
Sarpdereden sonra bir yokuş var ki yolculuğun en zorlu kısmı diyebilirim.yüzde 10 eğimli 1 km tırmanış :D
daha sonra Gölköy yol ayrımına ulaşıyorum.
Ulubey merkeze girmeden bir yol sapağı var soldan gidersek hastaneye sağdan şehir merkezine gidiyor ki bu sağdaki yolda yolculuğun ikinci zorlu tırmanışı mevcut.
uzakta karadenizi akdenize bağlayacak olan yol projesinin parçalarından devasa bir viyadük görülüyor .Şu yol bitse de kısmetse Osmaniye den Orduya 6 saat de gitsek :)
Yol boyu her yer fındık , yazmama gerek varmı ki :D
Ulubey merkez.Küçük bir ilçe.
Ulubeyden aşağı bir iniş var ki bu güne kadar pek çok yere gittim bu kadar uzun bir iniş gerçekleştirmemişimdir neredeyse 10 km iniş in in bitmiyor .Akpınar mevkisine kadar hiç pedal çevirmedim , akpınardan sonra Orduya kadar da çok az .Eğimin azaldığı bir iki noktada fotoğraf çekmeye çalıştım.
Yol kenarı diye bir şey yok , en kenardan gitmeye çalıştım , bu yolda bisiklet görmeye alışık olmayan sürücülerden bol miktarda kenera çekilsene kornası yedim :D
Ulubey den Topçam kavşağına kadar yol gidiş geliş.Bu kavşaktan sonra yeni duble yol varki iniş aşağı artık kaç km hızlı indim bilmiyorum.
Yol üzerinde Poyraz ailesine ait Çamsan var.Birçoğumuzun evindeki parkeler burada üretiliyor , Türkiyenin en büyük Mdf ve parke imalatcılarından birisi ki Dayım da burada çalışıyor.
Orduya yaklaşırken bir yol var ki Türkiye de başka bir yerde örneği varmı bilmiyorum.2000 yılında Orduya ilk geldiğimde bu yolun Bor ile karışımlı olarak yapıldığını ,yolun kenarında ki tabeladan okumuştum.Şu anda yol ilk yapıldığı günkü gibi duruyor, hiç bozulmamış.Ülkemiz dünyada bor madeninin en çok bulunduğu yer ve bu madenden gerektiği gibi istifade edemediğimizi düşünüyorum.İnşallah ilerleyen yıllarda gerektiği gibi kullanırız.Bor karışımlı yoldan bir kesit.
Yol boyunca bir çok fındık fabrikası var.Bunlardan biri Poyrazların fındık fabrikası.
Ordu tabelası görmüşken çekeyim dedim.
baktım burdan sonra EDS yani Elektronik hız kontrolu yapılıyor hızımı kesmek zorunda kaldım :D
Ordu merkezde dayım karşıladı beni Oğlu Metininin çalıştığı 'Osmanlı Döner' denen bir mekana götürdü ki Ordu da İskender yemek isterseniz Eski fidangör caddesi üzerindeki bu mekanı tavsiye ederim.
Bu da strava kaydım.

Yol Notları:Yolun neredeyse tamımı iniş yani Ordudan köye gitmek için sağlam bir kondüsyona sahip olmak gerekiyor ve tabi ki de yokuş çıkmayı sevmemiz.Yolun kenarında bisiklet için ayrılmış kısım yok.Hava Karadeniz havası .Sıcak bunaltıcı düzeyde değildi hatta bi ara yağmur atıştırdı ki bu buralarda gayet normal.İnsanlar sıcak samimi , Ulubey merkezde fotoğraf çekerken yanıma bir kaç kişi geldi sohbet ettik hatta sarderede fotoğraf çekerken bir minübüscü durdu götüreyim seni dedi.(Kesin Sarpdere yi çıkamayacağımı düşünmüştür :) )
Başka bir gezide görüşmek ümidiyle , hoşçakalın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder