24 Nisan 2017 Pazartesi

Osmaniye-Kahraman Maraş Turu

Doabis ile Kahraman maraş'a gidecek dönüştede Ali arkadaşımızın Münübüsü ile geri dönecektik çünkü Maraş 100 km uzaklıkta ve gidiş dönüş bizi aşan bir mesafedeydi.Sabah 7 de Cumhuriyet meydanında toplanıp yola koyulduk ve Reşit arkadaşımız Şanlı bayrağımızı açarak turu başlattı.
Önümüzde ilk aşmamız gereken zorlu parkur bahçe tırmanışıydı ki bu 6 km süren kesintisiz bir tırmanıştır.Osmaniyeden çıktığımız gibi soluksuz bu tırmanışı bitirip sabah kahvaltısını yapacağımız 'Ormancı Çeşmesi ve Mescidi' ne ulaştık.Biraz yorulmuşmuyum ne :D
Doabis başkanı Savaş bey Geleneksel yemeğimiz olan menemen çalışmalarına hemen başladı.
6 km lik tırmanıştan sonra yenen menemenin tadını tarif etmem imkansız.
menemenizi yiyip çayımızı içip enerji depoladıktan sonra yolumuza devam ettik.Devam ettik etmesine de Hava kapalı ,ara ara yağmur yağıyor ve çok şiddetli bir rüzgar esiyordu.İşin iyi tarafı ise rüzgar arkadan esiyordu :D Tüm tur boyunca rüzgar arkamızdaydı ki eğer önümüzden o şiddette esen bir rüzgar olsaydı büyük ihtimal tur başladan biterdi.
Bahçeyi geçip önümüzdeki ikinci zorlu tırmanış olan Aslanlı beli tırmanışı öncesi son bi doping Bahçe ilçesinin meşhur suyu olan 'Ayran Suyu'ndan içip yolumuza devam ettik.
Aslanlıbeli tırmanışıda 6 km uzunluğunda fakat bahçe tırmanışı kadar dik değil.Bu tırmanışıda hiç durmadan tamamlayıp zirveye ulaşıyoruz ki bu noktadan sonra aşağı doğru kendimizi saldığımızda GazianTep in Nurdağı ilçesine ulaşıyoruz.Zirveden fotoğraflar.
Buranın önemli özelliklerinden bir tanesi Rüzgar Tribünleri ile elektrik elde edilmesi.Bu devasa kanatlar sürekli dönüyor çünkü bu bölgede sürekli rüzgar esiyor.
Buradan aşağı inerken Türkiyenin en büyük viyadüklerinden biri olan Atatürk viyadüğünün altından geçiyoruz.
sadece benim fotoğrafım var çünkü arkadaşlar adeta uçarcasına buradan iniyorlar. :)
Nurdağı ilçesinin içinden geçip maraşa doğru pedallamaya devam ediyoruz.Bahar her yer yeşil.
Nurdağını geçip maraşa doğru pedallarken 40 km kaldığına dair tabeyalı fotoğraflıyordum ki grubumuzun genç ,dinamik ve dikkat çeken üyesi kadir kareye giriyor.
Biraz daha ilerleyince yolun sol tarafında börek yiyip çay içilecek küçük 2 tesis var burada durup öğle namazını kılıyoruz birer çay içip yolumuza devam ediyoruz.Bir şey yemiyoruz çünkü kendimizi meşhur Maraş paçasına saklıyoruz.
Maraşa yaklaşırken gençler önden basıp gidiyor .Ben ve savaş arkada doğanın tadını çıkara çıkara geliyorduk ki yol kenarındaki Dikenleri fark ediyorum ,çocukken keçi ,inek otlatırken bunları soyup yerdik.Bu dikenlerin yöresel ismi'Gangal' .Bu etrafı dikenlerle çevrili bitkiyi bıcakla soyulup içerisindeki yeşil kısmı yeniliyor.ben hızlıca 2 tane soyup miğdeye indiriyorum.
Maraş uzaktan görünüyor.
Ve mutlu son , Tabela koleksiyonuma bir yenisini daha ekliyorum.
Şehrin girişinde Madalya anıtında fotoğraf çekdiriyoruz.
Şehre girince bisikletlerimizi aracımızın arkasına yüklüyor ve gezmeye başlıyoruz.İlk uğradığımız yer tabiki paçacı.Maraşın en meşhur Paçacısı olan 'Küçük Ev' e giidiyoruz.İsmi gibi gerçekten küçücük bir yer ama tıklım tıklım dolu.Günün 24 saati açık olduğunu ve sürekli kalabalık olduğunu öğreniyorum.
Yemekten sonra gezmeye başlıyoruz , kapalı çarşıyı geziyoruz, kapalı çarşının içerisinde kuyumcular , baharatcılar ve bakırcılar var.
Maraşa gelipde Tarhana almamak olmazdı.Ben kuru tarhana alıyorum , diğer arkadaşlar ise tarhananın ıslağı olan 'Firik' denilen yaş halini alıyorlar.
Maraş denilince ilk akla gelen şey tabiki dondurmadır.Dondurma yemeden olmazdı, yol üzerinde dondurmamızı yiyor ve eve götürmek üzere birer kilo şoklu dondurmamızı alıp yola koyuluyoruz.
Yol notları : -maraşa giderken toplam 5 bucuk saat pedal çevirdik , sabah 7 de yola çıktık ve öğleden sonra 3 de ulaştık.
-hava bazen yağdı , bazen güneş açtı ve sürekli arkamızdan esen bir rüzgar vardı.
-maraşın girişinde güzel mesire yerleri olduğunu gördüm daha sonra geldiğimde daha ayrıntılı gezilmeyi hak eden bir şehir.
-Güzel , eğlenceli bir tur oldu emeği geçen herkese ve Doabis ailesine ve Özellikle turumuza araç desteği sağlayan Ali fikirli arkadaşıma teşekkür ederim.Başka bir gezide görüşmek umuduyle hoşcakalın .

1 yorum:

  1. merhaba Marmaris bölgesinde yeni bisiklet yolları yapıldı umarım bir gün buralarda pedal çevirirsiniz:)
    bu arada çalışmalarınızda da başarılar dilerim kolay gelsin. https://www.pakettatilim.com/

    YanıtlaSil